Yağ Enjeksiyonları

Yağ enjeksiyonu bir yerden alınan yağ hücrelerinin iğne ile başka bir yere verilmesi işlemidir. Yağın alındığı yer genellikle karın bölgesidir. Verilen yağ hücreleri yeni yerlerinde yaşamaya devam eder ve orada bir dolgu maddesi görevi görürler. Yağ enjeksiyonun başarısı verilen hücrelerin yaşamaya devam etmesine bağlıdır. Eğer verilen hücreler ölürse birkaç hafta sonra bütün dolgu etkisi ortadan kalkar. Kısacası ölü yağlar erir.

Yağ enjeksiyonu yapmanın birçok değişik tekniği var olmakla birlikte temel olarak yağlar özel liposuction kanülleri ile alınır ve enjektöre aktarılarak yeni yerlerine nakledilir. Her iki safhada da kesik yapmaya ve dikiş atmaya gerek yoktur. Yapılan bu işlemin başarılı olması kullanılan tekniğe bağlıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta alınmış olan yağın havayla temasının önlenmesidir. Böylece enjekte edilen yağ dokuları erimeyecek ve uzun süreli kalıcılık sağlayacaktır.

Yağ enjeksiyonu sıklıkla yüz bölgesine uygulanmaktadır. Dudakları kalınlaştırmak, ağız kenarındaki derin kırışıklıkları doldurarak yok etmek, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak hatta alt çeneyi biraz büyütmek amacı ile bir miktar yağ verilebilir. Popo şeklini düzeltmek, bacak konturlarını büyütmek, daha önce yapılmış ve ve çöküklere sebep olmuş liposuction deformitelerini düzeltmek amacıyla da çok sık kullanılmaktadır. Bazı kazalardan sonra da bu işleme başvurulabilir. Örneğin alın bölgesinde bir çöküklük oluşmuşsa bu yağ ile doldurulabilir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Muayeneniz doktorunuz tarafından dikkatlice yapılmalıdır,
  • Doktorunuz ile geçmiş sağlık durumunuzu ayrıntılı olarak görüşmeli ve doğru bilgileri vermeniz gerekmektedir,
  • İlaç alerjileri, kullanılan ilaçlar, geçirilmiş operasyonlarınız gibi bilgileri içeren genel sağlık durumunuza yönelik anamneziniz alınmalıdır.

Uygulama;

Uygulama bölgesine göre değişmekle birlikte genelde 1-2 saat sürmektedir.

Yan etki ve riskler;

Uygulanan bölgede geçici şişme ve uyuşukluğun yanı sıra düşünülenden daha fazla oranda yağ dokusu eriyebilir ve tekrarlama gerektirebilir.

İyileşme süresi;

1-2 gün içerisinde işe dönülebilir. 1 hafta içerisinde sportif aktivitelere, 2 haftada da daha ağır fiziksel aktivitelere dönülebilir.

Uygulama ve anestezi;

Hastane koşullarında lokal anestezi + sedasyon veya genel anestezi altında uygulanabilir.

Sonuç;
Uzun süre kalıcıdır.

Vücut Estetiği

Vücut Estetiği

Kadınların en fazla tercih ettiği estetik operasyonların başında göğüs estetiği gelmektedir. Operasyonun hemen sonrasında ki memnuniyet verici değişimi hissedeceksiniz.

 

Karın Germe

Karın Germe

Abdominaplasty Kadın ve erkeklerde sarkmış deri fazlalılığının ve deri altında biriken yağ dokusunun çıkarılarak karın ve bel bölgesinin yeniden şekillendirilmesi işlemidir.

 

Liposuction

Liposuction

Liposuction boyuna göre kilosu normal veya normalin hafif üzeri olan kişilerde bölgesel olarak biriken ve görüntü bozuklarına neden olan yağları yok etmek için yapılır.