Saç Ekiminde İlaç Tedavileri

Aşağıdaki bölümde saç dökülmesinin tedavisinde klinik olarak etkili olduğu düşünülen ilaçlar yer alacaktır. Bu ilaçlar mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

FİNASTERİD: Etkisi testesteronun daha potent formu olan dihidrotestesterona dönüşümünün engellenmesi esasına dayanır. Bu dönüşümü sağlayan enzim 5 alfa redüktaz ‘dır. İşte finasterid bu enzimi bloke eder. Geri dönüşsüz olan bu dönüşümün önlenmesi androjenlerin saçlı deri üzerindeki zayıflatıcı etkisini azaltmış ve dökülme engellenmiş olur. Bazı ürolojik hastalıklarda 5 mg lik formu kullanılmasına karşın saç dökülmesinde günlük 1 mg alınması yeterli olmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesinde etkili olduğu kanıtlanmasına rağmen kadınlarda da kullanılmaktadır. Ancak gebelikte kullanılmaması gerekir. Çoğunlukla tablet formu kullanılmasına rağmen son yıllarda topikal formu da geliştirilmiştir. Minoxidil ile sinerjik etki gösterdiğine yani beraber kullanıldığında birbirlerinin etkilerini arttırdıklarına ilişkin çalışmalar vardır.

Erkek tipi saç dökülmesi ya da Androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tipi saç dökülmesi) ön, üst ve tepe bölgesinde bulunan saç foliküllerinde dihidrotestestesteron (DHT ) etkilerinden kaynaklanmaktadır. DHT saç büyümesini ya da saç döngüsünü yavaşlatarak foliküllerde minyatürleşmeye neden olur. Bu saçlar yavaş yavaş kısalmaya ve incelmeye başlar ve en sonunda saçlar tamamen dökülür.

DHT testestesterondan 5-alfa reduktaz enzimiyle oluşmaktadır. Finasteride 5-alfa reduktaz enziminin oluşmasını önler. Şekil de saç folikünündeki testestesteronun DHT ye dönüşmesini göstermektedir.

Finasteride’in etiket ismi olun saç dökülmesinin önlenmesi için FDA tarafından onaylanmıştır.

Finasteride, kafa derisindeki ve kafadaki DHT seviyesinin düşmesini sağlar ve bu faktörlerle bağlantılı olarak bu durumun etkileri önemli bir miktarda hissedilir. Finasteride DHT seviyesini yaklaşık %70 oranında azaltmaktadır. Serum testestesteron seviyesi %9 oranında artmaktadır fakat bu normal orandadır.

Finasteride ilacı ilk basta prostat tedavisinde kullanılıyordu fakat şans eseri saç dökülmesindede etkili olduğu bulundu. Bu gerçeği 1974 de McGinley Dominic Cumhuriyetinde salinas kasabasındaki erkek çocuklarında incelemiştir. Bu çocuklarda 5-alfa reduktazı az miktarda vardır. Ayrıca onlarda DHT seviyesi çok azdır ve ömürleri boyunca prostat hastası olamamış ve saç dökülmesi problemi yaşamamışlardır.

Araştırmacılar 5-alfa redüktaz enzimini oluşumunu önleyecek bir ilaç bulmak zorunda kalmışlardır. Daha sonra bu ilacı hem prostatın ilerlemesini hemde saç dökülmesini önlemek için kullanmışlardır. Bu ilaç üzere 50 yaş üstü erkeklerde prostat ilerlemesini durdurmak amacı ile Finasteride 5-mg etiket ismi Proscar olmak FDA tarafından onaylanmıştır. Beş yıl sonra FDA finasteride 1-mg saç dökülmesi tedavisinde onaylamıştır.

Yapılan çalışmalar finasteride alan kişilerin %90 ında saç dökülmesini durduğunu ve mevcut saçlarının korunduğunu göstermiştir. 5 yıl içersinde, Finasteride tedavisi gören erkeklerin %48 inin saçlarında artma görülmüştür. %42 sinde sac dökülmesi ilerlememiş,%10 unda ise eskisine kıyasla hiçbir değişiklik olmamıştır.

Mukayese edildiğinde, Placebo tedavisi alan kişilerin %6 sının saçlarının uzadığı görülmüştür. % 19 unda hiçbir değişiklik olmazken %75 inde saç dökülmesi görülmüştür.

Finasteride Kafanın Ön Kısmındaki Etkisi

Finasteride ön ve tepe bölgesindeki saç dökülmesinin tedavisinde kullanılmaktadır. Finasteride’in ön bölgedeki dökülmeyi tedavi ettiğini gösteren veriler vardır.

Finasteride Kullanımı

Finasteride günde bir defa yemeklerden önce veya sonra alınmalıdır. Finasteride bir yıl kullanılmalıdır ve bu süre sonunda saç dökülmesinin durduğu ve yeni şaçların çıktığı görülmektedir. Finasteride etkisini bir yılda göstermektedir. İlk altı ay içerisinde mevcut saçlarınızda incelme görebilirsiniz. Bu durum finasteride etkisini gösterene kadar olan süreçte saç dökülmenizin devam etmesinden kaynaklanabilir. Minyatürleşen saçlarınızın dökülmesinden de kaynaklanabilir. Bu dönemde sabırlı olmak çok önemlidir. İlacın etkilerini görmek için en az bir yıl kullanmalısınız.

Finasteride Yan Etkileri

1 mg’lık Finasteride herhangi bir yan etki oluşması beklenmez. 1 yıllık düzenli kullanımın sonunda deneklerin %3,8’inde cinsel isteklerde azalma olurken, Placebo tedavisi uygulanaların %2,1 inde bu durum görülmüştür. 5 yıllık çalışmadan sonra görülen yan etkiler şöyledir: cinsel isteklerde azalma (%0,3), ereksiyon problemi (%0,3), sperm sayısında düşme( %0,0)

İlaç kullanmaya başladıktan sonra zaman içerisinde cinsel isteklerde azalma olduğu saptanmıştır. Terapiyi bırakan hastaların tümünde, tedaviye devam edenlerin %58inde bu durum sona ermiştir. İlaç tedavisi kesildikten sonra, yan etkiler birkaç hafta içerisinde sona erecektir. Finasteride bırakıldığı zaman, sadece ilaç tedavisiyle çıkan saçlar dökülecektir.

MİNOXİDİL: Uzun yıllar antihipertansif ( tansiyon düşürücü ) olarak kullanılan bu ilacın yan etkisi dolayısıyla kılları güçlendirdiği tesbit edilince topikal olarak kullanılmak üzere %2 lik ve %5 lik losyon formları piyasaya sürülmüştür. %5 lik formu %2 lik formdan ortalama %50 daha etkilidir. Kan damarları üzerinde genişletici etki oluşturarak tansiyonu düşüren bu ilaç muhtemelen topikal olarak kullanıldığında da aynı etkiye sebep olmakta ve foliküllerin beslenmesini kolaylaştırmaktadır. Bilinen önemli bir yan etkisi yoktur ancak kaşıntı, yanma, akne oluşumu ve kontakt dermatit oluşturabilir. İlacı bırakmakla kısa sürede geçen bu yanetkilerinin yanında en önemli yan etkisi çok ender de olsa hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü ) dur.

Daha etkili olması dolayısıyla %5lik formu erkeklere %2 lik formu kadınlara önerilmektedir. 6-9 aylık kürler halinde, sabah akşam kullanılması gerekmektedir. Normalden fazla miktarda kullanıldığında özellikle alın kısmında akmaya bağlı olarak kıllarda kalınlaşma olabilir. Hastanın bu konu hakkında uyarılması gerekir.

Minoxidilin FDA’nın saç dökülmesi tedavisi için onayladığı ilk ilaçtır. Minoxidil solusyondur ve direk olarak kafaya uygulanır. Günümüzde reçetesiz olarak ta alınabilmektedir

Minoxidil kan basıncı ilacı olan Minoxidil ilacından geliştirilmiştir. Mİnoksidil ağızdan alınmaktadır fakat kalp ve kan dolaşımı sisteminde yan etkileri görüldüğünden, diğer ilaçların etkileri görülmediği zaman verilmektedir. Minoxidil kullanan hastaların vücutlarında kıllanma görülmüştür ve minoksidilin direk kafaya uygulanırsa saçların uzamasını sağlayacağı düşünülmüştür.

Çalışmalarda rogaine direk olarak tepe kısmına uygulanmıştır bu yüzden de sadece bu bölgede etkili olduğuna dair yanlış bir görüş vardır. Minoksidil tepe kısmında çok etkili olsa da diğer bölgelerde de etkilerini göstermektedir. Fakat bölge tamamen kel ise etkili olamamaktadır. En iyi sonuçlar 5 ay ile 2 yıl arasında görülmektedir. Minoxidil kullanan hastalarda saç dökülmesi az miktarda da olsa devam etmektedir.

Minoxidilin çalışma mekanizması tam olarak bilinmemektedir fakat ilacın saç folikülü büyüme döngüsününün süresini uzattığı bilinmektedir. Bu durum miniatürize olmuş saçın uzamasını ve çapını artırarak etki eder.

Minoxidil Kullanımı

Minoxidil günde iki kere uygulanmalıdır. İlaç tedavisi sadece kafaya direk olarak uygulandığında etkisini göstermektedir ve etkileri sadece uygulanan bölgelerde görülmektedir. Bu yüzden eğer dökülme varsa kafanın ön kısmına da uygulanması çok önemlidir.

%5 lik formülasyonu % 2’lik solüsyondan iki kat daha etkilidir, fakat içerisinde propylene glycol olduğundan saçlarda sertleşmeye ve taranmada zorluklara neden olabilir. Gece yatarken %5lik solüsyonu gündüz ise %2lik solüsyonu kullanarak bu problemi çözebilirsiniz. Minoksidil kullanmaya başladığınızda etkilerini 6-12 ay içerisinde göreceksiniz. Ayrıca bu ilaç mevcut olan saçların kalınlaşmasınıda sağlamaktadır. Sac köklerinin tükendiği tamamen açık bölgelerde yeni saç çıkarmamaktadır bu tip durumlarda sac ekimi kalıcı çözüm olur.

Kadınlarda Kullanımı

Bayanlar için sadece %2 lik solüsyonun kullanımı uygundur. Kadınlar yan etkilere karşı daha hassas bir bünyeye sahip olduklarından dolayı, kadınlarda hipotansiyona neden olabilir. Ayrıca kadınlarda uygulanan bölgede alerji görülmesi çok erkeklere göre daha muhtemeldir. Bu yan etki 5%’lik ürün ile daha fazla artacağından henüz FDA bu dozun kadınlarda kullanımına onay vermemiştir.

Ayrıca kadınlarda yüz bölgesinde kıllanmaya neden olabilir. Tedavi bırakıldıktan sonra kıllar dökülsede, bazı kılların lazer epilasyon ile alınması gerekebilir İlacın şakaklara ve alın bölgesşne uygulanmamasına dikkat edilerek bu durum çözülebilir. %5lik solusyon kullanıldığında bu yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir.

Deneysel çalışmaları devam eden ancak FDA onayı veya DSÖ önerisi olmadığı için henüz yaygın kullanım bulamayan bazı önemli ilaçlar da vardır.

İnoseteron asetat, flupamid, spirinolakton , hyalüronik asit, topikal östrojen uygulamaları, sitokrom p-450 aromataz enzimi, ketokonazol bunların arasında sayılabilir

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Estetistanbul’da Saç Ekimi Operasyonu Öncesi planlama ve anestezi görüşü alınarak operasyonun başlaması sağlanır. Uzman doktorlar tarafından FUE saç ekimi yöntemi uygulanır.

 

Maxi Greft

Maxi Greft Yöntemi

Maxi Greft Follicular Unit Extraction (FUE) yöntemiyle saç ekimi, doğrusal bir kesi yapılmadan, saçlı derinin üzerinden 1mm ve daha küçük çaplı aletlerle uygulanmaktadır.

 

Sakal, Bıyık, Kaş Ekimi

Sakal, Bıyık ve Kaş Ekimi

Saçlı deriye ekim dışında sakal, bıyık veya kaş ekimi işlemleri de FUE yöntemiyle yapılabilmektedir. Yeteri kadar kaşları olmayan bayan hastalara güzel bir sonuç ortaya çıkar.