PRP (Platelet Rich Plasma) Nedir?

Cildimiz bedenimizdeki her organ gibi zamanın yıpratıcı etkisine çok fazla direnemez. Çevresel ve genetik etkenlere de bağlı olarak, kimimizde ileriki yaşlarda, kimimizde genç yaşlarda ciltte beneklenme, solma, sarkma, kırışma gibi deformasyonlara rastlanabilir. Bunun sebebi cildimizin zamanla kolajen ve elastin liflerindeki kayıplarıdır.

PRP (Platelet Rich Plasma), tedavinin uygulanacağı hastadan alınan yaklaşık 10 cc kanın santrifüj aracılığıyla platet açısından oldukça zengin plazma haline getirilmesidir. Kanın kırmızı hücreleri olan alyuvarlar ayrıştırılır. Trombosit yoğunluklu bir jel elde edilir. Trombosit diğer işlevlerinin yanı sıra doku hasarlarını onarmakta faydalı büyüme faktörlerini de salgılamaktadırlar. PRP doğrudan kök hücre tedavisi olarak tanıtılmakta, hastalara yanlış bilgi aktarılmaktadır. PRP bünyesinde kök hücreleri doğrudan bulundurmaz fakat enjekte edildiği bölgede kök hücrelerini uyararak kök hücrelerin aktif hale geçmesini sağlar. Platet sayısı az ve kanser tedavisi gören hastalar PRP tedavisinden faydalanamazlar.

PRP cilt ile ilgili estetik amaçlı operasyonlarda, saç dökülmesi tedavisinde tek başına veya diğer tedavilere destek olarak, zararlı güneş ışınlarının cilt üzerinde oluşturduğu deformasyonların tedavisinde, yara ve ameliyat izleri, çatlaklar ve iyileşmesi uzun süreler yaralarda kullanılır.

PRP 30 dakikadan daha az bir sürede uygulanarak cildinizin gerginleşip kırışıkları ve sarkmaları engeller. Cilt üzerinde oluşan lekelerin tedavisi yılların cildinizde oluşturduğu etkileri gidermek için münasip bir uygulamadır. Bununla birlikte saç dökülmesi tedavisinde de oldukça yaygın şekilde kullanılan bir tedavi şeklidir.

Saç köklerine uygulanan PRP mevcut saç dökülmesini tamamen durdurma, saçların güçlenmesi ve kalınlaşması, yeni saçlar çıkması gibi oldukça olumlu etkileri vardır. Özellikle erkeklerde gözlemlenen genetik saç dökülmesi konusunda uygun bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bayanlarda ise özellikle başın tepe noktasında görülen saçların dökülmesi, incelmesi ve seyrelmesi, demir eksikliği, tiroid hormonu eksikliği ve doğum sonrasından görülen saç dökülmelerinde kullanılır.

PRP uygulaması özellikle yaz öncesi ve sonrası için önerilmektedir. Yaza girerken yaza hazır, güçlü, temiz ve taze bir cilde sahip olmayı herkes ister. Yaz sonrası ise yaz mevsimi boyunca güneşin zararlı etkilerinden dolayı yıpranmış ve hasar görmüş cildinize onarıcı bir tedavi olarak karşımıza çıkacaktır.

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Estetistanbul’da Saç Ekimi Operasyonu Öncesi planlama ve anestezi görüşü alınarak operasyonun başlaması sağlanır. Uzman doktorlar tarafından FUE saç ekimi yöntemi uygulanır.

 

Maxi Greft

Maxi Greft Yöntemi

Maxi Greft Follicular Unit Extraction (FUE) yöntemiyle saç ekimi, doğrusal bir kesi yapılmadan, saçlı derinin üzerinden 1mm ve daha küçük çaplı aletlerle uygulanmaktadır.

 

Sakal, Bıyık, Kaş Ekimi

Sakal, Bıyık ve Kaş Ekimi

Saçlı deriye ekim dışında sakal, bıyık veya kaş ekimi işlemleri de FUE yöntemiyle yapılabilmektedir. Yeteri kadar kaşları olmayan bayan hastalara güzel bir sonuç ortaya çıkar.