Saç Dökülmesinde Medikal Tedavi Yöntemleri

Hekimin saç dökülmesinde ilk yapacağı hastanın medikal bir şampuan kullanmasını sağlamak olacaktır. Hastanın saç yapısına göre doğru seçilmiş olan bir şampuan hem hastanın saçlarını zararlı diğer şampuanların kötü etkilerinden koruyacak, hem de saçları yıkarken sadece arındırmakla kalmayacak, saçı yıkarken besleyecek, eksiklerini yerine koyacak, kırılmaları engelleyecek, saçlı derinin besin miktarlarını arttıracak ve dökülme sahasının kanlanmasını arttırarak sekonder ( ikincil ) faydalar sağlayacaktır.

Önerilecek şampuan içeriği çok önemlidir. Hasta hekimin önerdiği şampuandan başka bir şampuan kullanmamalı ve hekimin önerdiği sıklığın dışına çıkmamalıdır. Eğer daha az kullanırsa saçlı deri üzerinde biriken tortular gözenekleri tıkayacak, saçlar fazla yağlanacaktır. Bu da alt tabakaların nefes almasını zorlaştıracaktır. Hasta eğer şampuanı belirlenenden daha fazla kullanacak olursa da saçın kendi florası bozulacak, hastalıklara karşı kendi direnci ile mukavemet etme yeteneği zayıflayacak ve mekanik travmalar sebebiyle kırılmalar artacaktır. Bu sebeplerle ortalama bir yıkama sıklığını hekimin belirlemesi ve hastanın da buna uyum göstermesi çok önemlidir.

Şampuanın saç sağlığındaki bir önemli özelliği de hastanın bunu ilaç olarak algılamamasıdır. Normalde zaten bir şampuan kullanacak olan hasta için medikal şampuanı banyosuna koyması bu tedavinin devamlılığı için yeterli olacaktır.

Şampuan kullanımı her ne kadar bazı hasta gurupları için yeterli olsa da özellikle ilerleyen yaşlarda tek başına yeterli olmayacak ve diğer tedavi seçenekleri ile kombine edilmesi gerekecektir.

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi, saçın ihtiyacı olan vitaminlerin, minarellerin, proteinlerin, vs. saçlı deri içine çok ince iğnelerle enjekte edilmesidir. Saçlar güçlenir dökülme azalır.

 

Saç PRP’si

Saç PRP’si

PRP Uygulaması saç dökülme problemi olan hastalarda dökülmeyi durdurur. Saçları güçlendirmenin yanısıra saç ekimini destekler, saç ekiminden 3 ay sonra PRP önermekteyiz.

 

Lokal Dökülmeler

Lokal Dökülmeler

Çeşitli kazalar sonucu oluşan lokal saç kayıpları öncelikle medikal olarak bazı losyonlarla tedavi etmeye çalışılır, kimi durumda medikal tedaviden sonuç alınamamış olabilir.