Lokal Saç Dökülmeleri

Tekrarlayıcı olan metal para büyüklüğünde saçsız lezyonlarla karekterize sebebi belirsiz bir saç hastalığı olan alopesia areata en sık karşılaşılan formudur. Folikülün siklusunun disfonksiyonuna bağlı olduğu düşünülmektedir. Muhtemelen 2-6 yıl süren anagen fazın çok daha kısa sürmesi ve kılın hemen katagen faza geçmesi dolayısıyladır. Sakal, kaşlar, kirpikleri hatta ender de olsa tırnakları bile tutabilir.

Eğer eşlik eden bir hastalık varsa bütün saçlı derinin kaybı olan alopesia totalis, veya bütün vucut kıllarının dökülmesi ( kaş , kirpik, sakal, göğüs , sırt kılları ) söz konusuysa alopesia universalis diye isimlendirilir.

Çoğunlukla stres ile ilişkili olduğu hastanın da bilgisi dahilindedir. Bazı endokrin hastalıkların ve göz hastalıklarının hastalığı provake ettiği düşünülmektedir.

 • Bakteriyel, viral veya mantarlara bağlı kimi enfeksiyonlar
 • Özellikle bazal hücreli deri kanserleri,
 • radyasyona maruziyet,
 • yanıklar,
 • kimyasal ilaçlar,
 • sistemik lupus,
 • liken planus
 • ve sarkoidoz ile birlikte olma olasılığı yüksektir.
 • Saçı çekmeye veya saçlı derinin direkt bir travmaya maruz kalmasına bağlı olarak alopesia gelişebilir.
 • Uzun süreli basınca maruziyet ( özellikle yatalaklarda ve çocuklarda ) alopesia ile sonuçlanabilir.
 • Saç maşası kullanımı ve fön alopesia ile sonuçlanabilir.

TANI:
Tanı konması kolaydır ancak bazı durumlarda biopsi gerekebilir.
Saçlı deriyi tutan bazı mantarla karışabilir.
En çok karıştığı hastalık saçı çekmeye bağlı oluşan traksiyon alopesisidir.
Ender de olsa AIDS ile karışabildiğini bilmekte fayda vardır.

TEDAVİ:
Tedavisinde en sık kullanılan yöntem lokal kortikosteroit enjeksiyonudur. Tedaviden alınacak sonuç erken yaşta başlaması ile ters orantılıdır. İleri yaşlarda oluştuğunda daha kolay ve erken tedavi edilirken çocuklarda başladığında tedavi edilmesi daha zordur. Saçlı deri ile beraber kaş ve kirpikleri tuttuğunda tedavi şansı daha azdır. Bütün vucut kıllarını tutan alopesia universaliste tedavi başarısı diğer tüm tiplere göre daha düşüktür. Steroitlerin direkt lezyon içine yapılmasının haricinde kas içi yapılması da seçenekler arasındadır.

Son yıllarda topikal olarak ( sürülerek ) kullanılan minoxidil formlarının tedavideki başarılarına dikkat çekmek gerekir.
cerrahi olan seçeneklerin içinde en başarılı olanı uygun olan ender bazı hastalara saç nakli yapılmasıdır. Hastanın çok dikkatli seçilmesi gerekir.
Yine bazı hastalara ( özellikle aynı bölgede her yıl tekrarlayan alopesia hastaları için ) tatuaj ( dövme ) önerilebilir.
Şifa ile sonuçlanan hastaların yıllar sonra bile hastalıklarının tekrarlama olasılığı normal bireylerde alopesia görülme olasılığından çok çok daha yüksektir. Bu sebeple takip altında olmakta ve düzenli check up lar yaptırılarak riski azaltmakta fayda vardır.

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi, saçın ihtiyacı olan vitaminlerin, minarellerin, proteinlerin, vs. saçlı deri içine çok ince iğnelerle enjekte edilmesidir. Saçlar güçlenir dökülme azalır.

 

Saç PRP’si

Saç PRP’si

PRP Uygulaması saç dökülme problemi olan hastalarda dökülmeyi durdurur. Saçları güçlendirmenin yanısıra saç ekimini destekler, saç ekiminden 3 ay sonra PRP önermekteyiz.

 

Lokal Dökülmeler

Lokal Dökülmeler

Çeşitli kazalar sonucu oluşan lokal saç kayıpları öncelikle medikal olarak bazı losyonlarla tedavi etmeye çalışılır, kimi durumda medikal tedaviden sonuç alınamamış olabilir.