Dolgu

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yüzde kırışıklıklar ve yerçekiminin etkisiyle de sarkmalar meydana gelir. Güneşle aşırı temas ve gülümseme-çiğneme gibi mimik hareketleri deride yaşlanmayı daha da arttırır. Oluşan bu kırışıklık ve sarkmaları düzeltmek için dolgu maddelerini kullanırız. Yüze uygulanan dolgu maddeleri, kişinin ihtiyacına gore yüzün farklı bölgelerine farklı yoğunlukta ve tipte uygulanırlar. En çok uygulanan kullanım alanları dudak kalınlaştırmadır. Bunun yanı sıra alında, yanaklarda, gözaltında, dudak üzerinde oluşan çökme ve kırışıklıkları düzeltmektir. Dolgu maddesi olaran sıklıkla Hyaluronik Asit içeren ürünler kullanılır. Hyaluronik Asit normalde cildimizde kollojen ile sarmal bir yapıda bulunur ve cildin tonusunu, elastikiyetini sağlar. Yaşla beraber azalan hyaluronik asit sebebiyle meydana gelen kırışıklıklar ve sarkmaları düzeltmek için laboratuarda üretilen hyaluronik asit içeren ürünler doğala en yakın sonucu verir. Bu dolgu maddeleri yapı olarak cildimizdeki hyaluronik asit’le benzer yapıya sahip olduğundan enjekte edildikten sonra dokuyla uyumlu bir yapıya sahiptir bu nedenle allerji riski çok çok düşüktür.

Yüze uygulanan dolgu maddeleri, derinin subdermal alanından dermal alanına kadar değişen farklı derinliklere uygulanabilir. Uygulama derinliği dolgu maddesinin tipine ve deri defektinin veya kırışıklığın derinliğine göre değişiklik gösterir. Hyaluronik asit içeren dolgu maddelerinin de kırışıklığın yeri ve cinsine gore ince, orta, kalın gibi çeşitleri vardır.

Uygulama;

10-20 dakika sürmektedir.

Yan etki ve riskler;

Hyaluronik asit içeren dolgularda alerjik reaksiyon çok nadirdir. Bunun dışında iğneli bir uygulama olmasından dolayı enjeksiyon yapılan bölgede morluk oluşabilir. Morluk oluşmuşsa 2-3 gün içerisinde morluk gideren kremlerle düzeltilir. Hyaluronik asit içeren dolguların bir avantajı da eğer istenmeyen bir uygulama olmuşsa geri dönüşümü olmasıdır, hyaluronidaz enzimi enjeksiyonuyla dolgu maddesi 1-2 günde eritilir.

İyileşme süresi;

Hemen. Enjeksiyondan sonra hemen işe dönülebilir. İlk 24 saat aşırı aktivite ve güneşten sakınılmalıdır.

Uygulama ve anestezi;

Muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılır. Son dönemde üretilmiş olan dolgular artık kendi içerinde local anestezik madde (lidokain) ihtiva etmektedir ve uygulama daha az acılı olmaktadır.

Sonuç;

Genel olarak dolgu maddelerinin etkisi geri dönüşümlüdür. Aynı yaşlanma sürecimiz gibi enjekte ediden dolgu maddesi de yaşlanmaya maruz kalır ve vücuttan atılır. Geri dönüşüm zamanı kullanılan dolgu maddesinin tipine göre değişir. En iyi sonuç için tekrarlayan enjeksiyonlar tavsiye edilir.

Yüz Estetiği

Yüz Estetiği

Yaşlılık ile sarkmış yüz cildi, çene kemiği üzerinde oluşan deri sarkıntısı, boyunda gevşemiş kaslar ve gıdı kısmında toplanan yağlar sebebi ile bu operasyon tercih edilmektedir.

 

Alın Germe

Alın Germe

Bölgede kırışıklık ve sarkma oluşmuş hastalara uygulanan bir operasyondur. Mimiklerde değişikliğe sebep olan bu sarkmaların dramatik olarak düzelmesine sebep olur.

 

Boyun Estetiği

Boyun Estetiği

Sarkma ve yağlanma oranında artış ile gıdı dediğimiz bölge oluşur. Genelde yüz estetiği operasyonu ile birlikte yapılır ve aynı kesi ile boyun estetiği de gerçekleştirilir.