+90 212 2 800 800       +90 506 776 93 33
 

Botoks

Botoks yüzdeki, boyundaki kırışıklıkları ve çizgileri gidermek için uygulanan alternatif bir tıp yöntemidir. Özelikle estetik ameliyattan bıçak altına yatmaktan çekinen bayanların ilgi ve rağbet ettiği bir güzellik yöntemidir.

Özelikle yüzün üst kısımdaki kaş aralarındaki ve boyun göz çevresindeki kırışıklıklara uygulanır. Son zamanlarda bayanların özelikle uygulattığı yerlerden biride kaşlarını kaldırmak için baş vurdukları bir yöntem halini almıştır. Son zamanlarda botoksun uygulama alanları giderek artmıştır. Bunlar terleme tedavisi (hiperhidrosiz), burun kaldırma, yanak kaldırma, boyundaki çizgilerin tedavisi, bazı nörolojik hastalıklar, ortopedi vb. alanlarda kullanıma girmiştir.

Uygulandığı küçük kas demetlerinin, kas-sinir bağlantısını engelleyerek, kasın kasılmasına engel olur. Sinir ucundan acetilkolin salınımını engelleyerek bu işlevi yerine getirir. Böylelikle o kas demeti üzerindeki cilt kırışıksız kalırken, Botoks uygulanmamış kas demetleri çalışmaya devam ederek normal yüz ifadesini korumuş olurlar.

Tedavinin en net görünen yan etkisi enjeksiyon bölgelerinde ufak çaplı kızarıklıkların meydana gelmesidir. Hastaların ortalama %10'unda birkaç saat süren baş ağrıları olabilmekte. Fakat enteresandır ki bir çok insan da baş ağrısını geçirmek için Botoks kullanıyor. Migren ve baş ağrısı tedavilerinde kullanıldığı da olmuştur. Çok az olsa da, göz kapağı sarkması gibi enjeksiyon tekniği hatalarına bağlı tecrübesizlikler de olası. Botoks yaptı diye henuz kimse ölmedi ya da ciddi bir rahatsızlığa yakalandı diyemeyiz. Yani tamamen güvenli bir maddeden yapıldığı rahatlıkla söylenebilir. Kas hastaları, hamileler, emzirme döneminde botoks kullanmamalıdırlar.

İlk etapta bu tedavide enjeksiyonu kimin yapacağı çok önemlidir. Bu konuda uzman bir doktor olması şart. Aksi durumda yanlış yere enjekte edilen madde istenmeyen bir sonuç doğurabilir. Bir de yüzün hangi alanına yapılacağı konusu çok önemlidr.

Uygulandıktan 24-72 saat sonra görselliğe etkisini belli eder ve 7-14 gün içerisinde etkisi tam olarak ortaya çıkar. Botoks, terleme ile vücuttan atılıyor. Bu da yaklaşık bir 8 ay zaman alabiliyor. Sadece yüze yapılan 15 dk'lık bir tedavi de 6 ay boyunca etkisini sürdürüyor.


Size daha detaylı bilgi verebilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçiniz:
Telefon: +90 212 2 800 800
Mobil: +90 532 238 19 19
Online Randevu İçin Tıklayınız